Program list of International Dalarna Documentry Film Festival

 

JPEG

Fredag 1 November 2019
Siljansnäs, Sockenstuga

Från Kl: 14 till ca 21:00


☐ The longtime of waiting / Fariba Haidari                                          58:00

Afghan Flyktingar / Sverige                                                     ca 14:15 – 15:13


☐ 8000 km /Reza Sahebdad                                                                        43:01

Afghan Flyktingar / Paris                                                          ca 15:25 – 16:08


☐ Homeless like wind / Gholam Reza Jafari                                            26:17

Afghan Flyktingar / Iran och Sverige                                      ca 16:20 – 16:46


☐ Minor miners / Ezatullah Alidost                                                            53:01

Barn / Afghanistan                                                                        ca 16:55– 17:48


Rast 30 Minuter


☐ The Garden without leaf / Fatemeh Rezaeea                         27:33

Miljö / Iran                                                                                      ca 18:20 – 18:47


☐ Forbidden Terrain / Mohammad Ranjbar                                 46:46

Kvinnor / Afghanistan                                                                 ca 19:00 – 19:47


☐ Spring They Didn’t See/Panahbarkhoda Rezae                       13:56

Halabja / Kurdistan                                                                     ca 20:00 – 20:14


☐ Saroo / Mohammad Abdullahi                                                                29:00

Barn och Miljö                                                                            ca 20:25 – 20:54


Lördag 2 November 2019
Mora Gymnasiem, Aulan

Kl 14:00 till ca 21:30


☐ Mirage /  Abdolreza Kohanrouz                                                        1:07:04

Iranska flyktingar / Grekland                                                      14:15 – 15:23


☐ I Am Alone / Behzad Moloud                                                               14:01

Miljö / Iran                                                                                     15:35 – 15:50


☐ Michelangelo of Afghanistan / Mohammad Safa                            24:10

Afghan Flyktingar / Iran                                                            16:25 – 16:50


☐ A trip into the ziro point /  Dawood Hilmandi                            1:03:25

Afghan Flyktingar / Världen                                                      17:00 – 18:03


Rast 30 min


☐ Black Gold / Ezatullah Ali Zadeh                                                       53:50

Afghanistan                                                                                   18:30– 19:24


☐ Abshar /  Ali Shahabi Nezhad                                                           29:33

Barn / Iran                                                                              ca 19:35 – 20:05


☐ Beyond the fans /  Arman Gholipour                                             17:41

Kvinnor / Iran                                                                       ca 20:15 – 20:33


☐ Iron Dream / Yaser Biani                                                                30:00

Järnväg / Iran                                                                    ca 20:45 – 21:20


☐ The Garden without leaf /  Fatemeh Rezaeean                         27:33

Miljö / Iran                                                                               21:30 – 22:00


Söndag 3:e November
Roda kvarn, Bio, Orsa

13:00 till ca 22:00


☐ Forbidden Terrain / Mohammad Ranjbar                                  46:46

Kvinnor / Afghanistan                                                      ca 13:15 – 14:00


☐ A few bunches of roses / Mohammad Ghasempour                            29:57

A MS Familj / Iran                                                                ca 14:10 -14:40


☐ Overruled / Farnaz Jurabchian                                                   52:46

och Mohammadreza Jurabchian

Afghan Flyktingar / Iran                                                  ca 14:50 – 15:43


☐ Blurry Faces /  Behzad Moloud                                                      16:32

Iranska Flyktingar / USA                                                   ca 16:00 – 16:17


☐ Saroo /  Mohammad Abdullahi                                                    29:00

Barn och Miljö / Iran                                                        ca 16:30– 17:00


Rast 30 min


☐ At the beginning of desert / Hamid Eskandari                    01:00:29

Miljö / Iran                                                                          ca 17:30 – 18:30


☐  Dehsalm / Mohammad Abdullahi                                              28:17

Kultur och Miljö / Iran                                                     ca 18:40 – 19:08


☐ Songs of gods / Aref Mohammadi                                                56:26

Musik och Relion / Iran                                                    ca 19:20 – 20:16


☐ A Affidavit for Khan Ali / Arman Gholipour                              25:18

Arbete och hälsa / Iran                                                      ca 20:25 – 20:50


☐ Homeless like wind / Gholam Reza Jafari                                   26:17

Afghan Flyktingar / Iran och Sverige                            ca 21:00 – 21:26


 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s